اینستاگرام ما
فلش لامپ چیست

فلش لامپ یکی از مهم ترین قطعات دستگاه های تجهیزات زیبایی می‌باشد که عموما برای رفع موهای زائد از آن استفاده شود که برخی به اشتباه آن را فلش لامپ لیزر می‌نامند.

در ادامه این مقاله با طول عمر، کاربرد و هرآنچه که باید درباره فلش لامپ های دستگاه پزشکی و زبایی برای برداشت و لیزر مو بدانید را توضیح خواهیم داد و بهترین برند های فلش لامپ را برای خرید آن معرفی خواهیم کرد.

فلش لامپ (flash lamp) چیست

امروزه اکثر دستگاه های ipl و shr همگی دارای فلش لامپ هستند و این قطعه جز وسایل مصرفی دستگاه محسوب شده و پس از تعداد محدودی شات عمرشان به پایان می‌رسد.

فلش لامپ‌ لیزر از یک تیوپ شیشه ای حاوی گاز زنون و گاها کریپتون که یک گاز بی اثر است و دو الکترود که معمولا از الیاژ خاصی از تنگستن است تشکیل شده است که از بهترین تکنولوژی روز برای ساخت آن استفاده شده است.

فلش لامپ دستگاه پزشکی

عمر فلش لامپ

فلش لامپ ها بعد از مدتی طبق تعداد محدوده شات خود دردستگاه ها دیگر کار نمی‌کنند یا اثربخشی اوایل خود را ندارند و در این شرایط نیاز به تعویض آن خواهید بود.

طی تحقیقات بعمل آمده در دانشگاه، هرچه لامپ بیشتر کار می‌کند شیشه آن کدر تر می‌شود یعنی نور مرئی را بیشتر به خود جذب می‌کند در اینصورت اپراتور (در IPLها) و خود لیزر در دستگاه الکس و اندی یگ شروع به افزایش جریان الکتریکی لامپ می‌کنند تا جبران مافات شود و نوری که جذب شیشه شده با افزایش جریان و مصرف برق بیشتر جبران شود.

خوشبختانه سازنده لامپ ها یک فیلتر UV دور لامپ می‌گذارند و تا حدی از تشعشع مخرب آن جلوگیری می‌کند ولی شک نکنید در دراز مدت استفاده از لامپ های کهنه به ضررتان است. دقیقا فرض کنید روغن موتور ماشینتان بجای 7 هزار کیلومتر 10 هزار کار کند و بعد تعویض کنید، با اینکار شاید بطور مقطعی اندکی سود کنید ولی در دراز مدت قطعا ضرر کرده اید.

نحوه کار با فلش لامپ ها چگونه است ؟

نحوه کار با فلش لامپ ها بسیار ساده است: یک ولتاژ الکتریکی معمولا بالا (حدود 1000ولت) به آن اعمال می‌شود و با یک جرقه بر روی بدنه آن لامپ شروع به درخشیدن می‌کند. دقیقا مثل وقتی که یک فندک گازی را روشن می‌کنید حال هرچه جریان الکتریکی بیشتری از لامپ عبور دهید طیف تابشی خروجی از لامپ گسترده تر شده و تمام طول موج های مرئی 400-800 را از خود خارج می‌کند.

اگر افزایش جریان خیلی بالا برود از لامپ زنون نور UV هم خارج می‌شود، اینجاست که عمر لامپ برای استفاده از لیزر به پایان رسیده و شما باید آن را تعویض کنید.

کاربرد فلش لامپ

کاربرد فلش لامپ

  • دستگاه های پزشکی و زیبایی
  • لیزر های صنعتی (برش فلزات و حکاکی)
  • لیزر های چشم پزشکی
  • صنایع نظامی
  • صنایع هسته ایی

این موارد از مهم ترین کاربرد های فلش لامپ ها هستند که باتوجه به کاربرد های متفاوت آن می‌تواند ظاهر یا شکل فلش لامپ ها متفاوت باشد. اما در حوزه های پزشکی و زیبایی بسیار پرطرفدار است.

بهترین برند های فلش لامپ

کمپانی هریوس انگلستان: این کمپانی بهترین نوع فلش لامپ را تولید می‌کند بعلت قدمتی که دارد معمولا بالاترین راندمان و طول عمر را دارا هستند. برای شناختن این فلش لامپ ها به نوشته روی الکترود کاتد توجه کنید که معمولا با حروف NL شروع می‌شود.

اکثر فلش لامپ های ipl های چینی مدل مدآپولو از فلش لامپ NL7222 استفاده می‌کنند که یکی از بهترین لامپ ها در این دستگاه است معمولا تا 100 هزار شات هم طول عمر دارند که البته بهتر است روی 80 هزار شات تعویض شود. اگر این لامپ در دستگاه اس اچ آر ها نصب شود تا 300 هزار شات براحتی می‌زند.

یا مثلا لامپ NL7227 که در اکثر ipl های کره ای استفاده می‌شود و طول عمری بین 50 تا 80 هزار شات دارد که علت کمتر بودن آن هم انرژی بیشتر دستگاه های کره ای است.

کمپانی هریوس فلش لامپ هایی را که به سفارشی و برای کمپانی خاصی میزند با حرف P یعنی PRIVATE بر روی بدنه آند حک می‌کند که تا چند سال مثلا 5 تا 10 سال بسته به قرارداد آن ها با آن کمپانی بخصوص، هیچکسی حق استفاده از ان یا کپی برداری را ندارد و اگر می‌بینید لامپی این نوشته را ندارد ولی تولید شده شک نکنید که فیک است.

هرچند ممکن است کیفیت آن در حد برند اصلی باشد ولی نام و نشانی از خود باقی نمی‌گذارد تا پیگیری نشود.

مثلا P6370 فلش لامپ معروف الکساندرایت های ایتالیایی است که تحت نظر el.en group تامین قطعه میکنند طول عمر این فلش لامپ بین 1/2 تا 1/5 میلیون شات است.

که مدل بی شناسنامه آن هم در بازار موجود است. در نظر بگیرید که بهترین تامین کننده قطعات در ایران نمایندگی همان شرکتی است که دستگاه را وارد می‌کند قطعا اگر شخصی قصد فروختن لامپی را از کانالی به غیر از نماینگی انحصاری دارد یا لامپش فیک است و یا اگر ادعای اصلی بودن میکند باید با لامپ کهنه دستگاهتان مطابقت داده شود هم از نظر نوشته های حک شده و هم ظاهر لامپ.

این را در نظر بگیرید که هیچ دو کمپانی تولیدکننده لامپی نمی‌توانند دقیقا کپی همدیگر کار کنند از این رو یکی از راه های شناختن لامپ های فیک ظاهر آنهاست که قطعا متفاوت است.

کمپانی فرست لایت انگلستان: این کمپانی بعداز هریوس و باکیفیت بسیار نزدیک به هریوس کار میکند البته که در برخی موارد بهتر از آن هم هست. در این سری از لامپ ها حرف F نشاندهنده نام کمپانی است. مثلا F871 که معادل با لامپ های هریوس برای IPL های چینی است و طول عمر بیشتری از هریوس دارد، که معمولا تا 150 هزارشات است.

کمپانی آمگولو امریکا: این کمپانی از حرف خاصی استفاده نمی‌کند و درمقایسه با هریوس و فرست لایت هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

کمپانی های روسی: هرگز از آن ها روی دستگاه های پزشکی استفاده نکنید ! حتی خود روس ها از لامپ های انگلیسی استفاده می‌کنند. معمولا لامپ های روسی برای دستگاه های صنعتی بزرگ یا کارهای اسپکتروسکوپی مناسب اند. البته قیمت بسیار پایین آن ها شاید افراد را وسوسه کند که بخرند که کاری کاملا اشتباه است البته این لامپ ها در جاهایی مثل سازمان انرژی اتمی و صنایع دفاع به وفور یافت می‌شود.

نکته پایانی

در این مقاله سعی کردیم هرآنچه که درباره فلش لامپ دستگاه باید بدانید را توضیح داده ایم. اگر از مشتریان آرنا گستر هستید و دستگاه اس اچ آر یا ایلایت را قبلا خریداری نموده اید می‌توانید برای تعویض یا اطلاع از قیمت خرید فلش لامپ ها با مشاوران ما در تماس باشید.

امتیاز دهی post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام آرنا گستر
WeCreativez WhatsApp Support
مشاوره جهت خرید از شنبه الی چهارشنبه 9:30 صبح الی 18:30 بعد از ظهر
شماره تماس: 09123768396